Sposoby parzenia kawy bez użycia ekspresu

Olaf Baran
Istnieje kilka alternatywnych metod parzenia kawy, pozwalających na uzyskanie pobudzającego i aromatycznego naparu. 

Dla wielu osób kawa to nie tylko solidna dawka kofeiny pobudzająca do działania. To również przyjemność i codzienny rytuał, bez którego nie da się dobrze rozpocząć nowego dnia. Tylko czy możliwe jest przygotowanie doskonałej kawy bez profesjonalnego ekspresu? Jak najbardziej tak. Istnieje kilka alternatywnych metod parzenia kawy, pozwalających na uzyskanie pobudzającego i aromatycznego naparu. 

Źródło: kawazmleczkiem.pl

Alternatywa nr 1 – kawa z kawiarki 

Dla wielu osób parzenie kawy w kawiarce kojarzy się z Włochami, gdzie to niepozorne urządzenie w każdej kuchni zajmuje ważne miejsce. Parzenie kawy w ten sposób nie jest trudne, warto jednak znać kilka prostych, choć niezwykle istotnych zasad, aby móc cieszyć się z przygotowania aromatycznego naparu. W tym przypadku bardzo ważne jest drobne zmielenie ziaren i wykorzystanie gorącej wody. Ta ostatnia musi znaleźć się w specjalnym zbiorniczku, jednak jej poziom zawsze musi znajdować się poniżej zaworu bezpieczeństwa.  Przygotowywanie kawy w kawiarce nie trwa zbyt długo, najczęściej kończy się w momencie, gdy na jej powierzchni pojawi się delikatna piana. Choć czas parzenia nie jest długi, uzyskany w ten sposób napar jest nie tylko aromatyczny, ale również i mocny, idealny na rozpoczęcie ciężkiego dnia. Co ważne, odpowiednio przygotowana kawa w kawiarce nie pozostawia gorzkiego (dla wielu bardzo nieprzyjemnego) posmaku. 

Źródło: kawa.pl

Alternatywa nr 2 – kawa z Chemexa

O tym, czym jest tak naprawdę Chemex wiedzą tylko zagorzali miłośnicy kawy. A szkoda, bo przy jego pomocy można przyrządzić smaczny napar, o wyjątkowym aromacie.  Czym jest Chemex? Jest to szklana karafka, która swoim wyglądem przypomina nieco laboratoryjną kolbę. Chemex wykorzystuje papierowe filtry. Tak naprawdę nie jest to tylko zaparzacz do kawy, ale również naczynie o niebanalnym wyglądzie, w którym można serwować napar. 

Zasada parzenia kawy w Chemexie jest prosta. Procedurę należy rozpocząć od zagotowania wody i umieszczenia filtra w odpowiednim miejscu (pamiętając o tym, by od strony wylewki znajdowały się 3 warstwy). Filtr należy przepłukać dużą ilością gorącej wody – to zapobiegnie przedostawaniu się do kawy dziwnego posmaku. W Chemexie najlepiej smakuje arabika jakości speciality, co nie oznacza, że nie można próbować parzyć jej także z innych ziaren. Optymalna temperatura wody do parzenia w tym przypadku wynosi 90-95° C.

Co prawda parzenie kawy w Chemexie to proces długotrwały, jednak dostarczający wiele przyjemności, zakończony uzyskaniem aromatycznego i pobudzającego napoju. Przygotowywanie kawy należy rozpocząć od parzenia wstępnego – zmielone ziarna należy zalać niewielką ilością wody i odczekać około 30 sekund, lekko przez cały czas wszystko mieszając. Ten proces idealne sprawdza się przy eliminacji nadmiaru dwutlenku węgla, co sprawia, że kawa jest delikatniejsza w smaku. Po wstępnym parzeniu należy dolewać równomiernie, niewielkimi partiami wodę. Bardzo ważne jest zachowanie jej stałego przepływu przez kawę.  Kiedy przestanie kapać z filtra, należy go wyciągnąć  i cieszyć się aromatyczną kawą. 

Alternatywa nr 3 – kawa z dripa

Drip to kolejne niepozorne urządzenie, które z powodzeniem może zastąpić drogi i zajmujący w kuchni sporo miejsca ekspres. Swoim kształtem przypomina nieco lejek. Co ciekawe, parzenie kawy w dripie pozwala na uzyskanie naparu o dużej zawartości kofeiny, znacznie większej niż w klasycznie przygotowanym espresso. Choć parzona w ten sposób kawa jest dość mocna, to jednak w dalszym ciągu zachowuje swój delikatny, subtelny smak. 

Źródło: coffeedesk.pl

Parzenie w dripie nie jest trudne, choć wymaga nieco wprawy. Pierwszą czynnością, jaką zawsze należy wykonać, jest zmielenie ziaren (powinny przypominać grubszy piasek) – świeżo mielone tuż przed zaparzeniem sprawiają, że kawa zyskuje nie tylko na smaku, ale i aromacie. Do parzenia należy używać gorącej, ale nie wrzącej wody (pogorszy smak kawy). Warto również pamiętać o tym, by wodę do kawy wlewać stopniowo.

Jak widać, nie zawsze trzeba być posiadaczem ekspresu, by każdego dnia o dowolnej porze móc cieszyć się aromatyczną kawą niczym z najlepszej kawiarni. 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Błędy modowe, które każdy z nas kiedyś popełnił