Pielęgnacja butów  

Olaf Baran
Dbanie o buty sprawia, że nie tylko zachowują one swój wygląd, ale również są wygodne. A przecież nikt nie będzie się czuł komfortowo, nosząc zniszczone i niezbyt wygodne buty.

Pielęgnacja butów jest niezwykle istotna, niezależnie od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. Odpowiednia dbałość o obuwie sprawia, że mogą być one z powodzeniem eksploatowane przez dłuższy czas. Odpowiednie podejście do pielęgnacji obuwia ma duży wpływ nie tylko na ich wygląd, ale również na wygodę noszenia. 

Źródło: istock

Dlaczego tak ważne jest, by dbać odpowiednio o obuwie? 

Właściwa pielęgnacja obuwia przedłuża ich żywotność na wiele lat nawet i to nawet pomimo dość częstego noszenia. Dbanie o buty sprawia, że nie tylko zachowują one swój wygląd, ale również są wygodne. A przecież nikt nie będzie się czuł komfortowo, nosząc zniszczone i niezbyt wygodne buty. W większości przypadków pielęgnacja nie jest zajęciem wymagającym i czasochłonnym, a chwila spędzona a na dokładny czyszczeniu obuwia z pewnością przyniesie oczekiwane efekty. Warto przy tym pamiętać o tym, że zasady i techniki pielęgnacji mogą się nieco różnić w zależności od tego, z jakiego materiału zostało wykonane obuwie. 

Rodzaj materiału wykonania a zasady pielęgnacji obuwia

Źródło: answear.com

Do produkcji obuwia wykorzystywane są bardzo różne materiały, jednak producenci sięgają przede wszystkim po skórę zwierzęcą (głównie krowy, kozy, owiec). Jest to jeden z najstarszych materiałów, z których wykonywane jest obuwie. Nic w tym dziwnego, gdyż skóra bardzo dobrze przepuszcza powietrze, jest odporna na rozciągliwość i rwanie. Ze względu na jej elastyczne właściwości, branża obuwnicza wykształciła wiele sposobów jej garbowania i powlekania, dzięki czemu buty produkowane są obecnie z kilku jej gatunków. Należy pamiętać o tym, że często to, z jakiego typu skóry buty są wykonane, wpływa na zasady ich właściwej pielęgnacji. 

Jednym z często wykorzystywanych materiałów do produkcji obuwia jest skóra licowa. Ze względu na różnorodność faktury (gładka, groszkowana, strukturalna, matowa, błyszcząca) możliwe jest wykonanie bardzo różnorodnego pod względem estetyki obuwia. Choć skóra licowa pod względem estetyki prezentuje się nienagannie, to jednak jej trwałość nie jest już tak doskonała. Z tego też powodu, by móc cieszyć się z obuwia jak najdłużej, należy o nie właściwie dbać. Szczególną uwagę należy zwrócić na ochronę przed wilgocią – skóra licowa ma bardzo niską odporność na przesiąkanie. 

Kolejnym, bardzo często stosowanym przy produkcji butów materiałem jest nubuk (przeszlifowana/ziarnista skóra), delikatny i aksamitny, przez wielu porównywany do faktury brzoskwini. Jest to specyficzny materiał, wymagający regularnej pielęgnacji, najlepiej wykonywanej przy pomocy specjalnej szczoteczki, skutecznie usuwającej nagromadzony brud. Poza czyszczeniem ważna jest także prowadzona regularnie impregnacja, koniecznie z zastosowaniem produktów przeznaczonych do nubuku. 

Skóra lakierowana, elegancka i idealna na wyjątkowe okazje. Jak pielęgnować takie buty, by zachować ich wygląd na długo? Skóra lakierowana ma zdolność do szybkiej utraty elastyczności. Aby temu zapobiec, należy regularnie usuwać z butów nagromadzone zabrudzenia (np.przy pomocy lekko zwilżonej szmatki).  W tym przypadku skórzane obuwie nie wymaga impregnacji. Zamiast tego warto sięgnąć po specjalne kremy, które należy rozprowadzać starannie i równomiernie, najlepiej przy pomocy flanelowej ściereczki. 

Źródło: answear.com

Na rynku obuwniczym można znaleźć wiele modeli obuwia, które wykonane zostały z materiałów syntetycznych, wiernie odzwierciedlających faktury naturalnych materiałów. Ze względu na charakterystyczne różnice, tego typu obuwie, w przeciwieństwie do skórzanego nie wymaga stosowania specjalnych past. Jest to w zasadzie najprostszy typ obuwia, jeśli chodzi o pielęgnacje. Tu wystarczające będzie regularne czyszczenie delikatnym środkiem czyszczącym i miękką gąbką/szmatką. 

Wiele osób materiały tekstylne kojarzy wyłącznie z odzieżą. Tak naprawdę stosowane są również przy produkcji obuwia, głównie do użytku domowego czy lekkich modeli, idealnych na lato. W tym przypadku najlepszą metodą pielęgnacji będzie zastosowanie specjalnych spray’ów, łatwo dostępnych w każdym sklepie obuwniczym. Takie produkty nie tylko pomagają dokładnie wyczyścić obuwie. Bardzo często dzięki odpowiednio dobranym pigmentom odżywiają ich kolor. 

W czasie deszczu skórzane podeszwy są szczególnie narażone na zniszczenie. Jak uchronić się przed tym? Należy pamiętać o dokładnym wysuszeniu butów po zamoczeniu, a następnie pokryciu go środkiem impregnującym. W wyniku przemoczenia niektóre modele butów mogą stracić swój pierwotny kształt. Aby temu zapobiec, warto skorzystać z prawideł.

W skutecznej pielęgnacji obuwia ważne jest opanowanie umiejętności doboru odpowiedniego odcienia farby do butów. To dobry sposób na ich odświeżenie. Po użyciu farby obuwie zawsze należy bardzo starannie wypolerować.

Czym jest impregnacja i dlaczego jest tak ważna w pielęgnacji skórzanego obuwia? 

Źródło: blog.wojas.pl

Impregnacja jest zabiegiem, który ma na celu zabezpieczenie skórzanej powierzchni przed wilgocią oraz zabrudzeniami. Proces ten musi odbywać się zgodnie z zasadami, najlepiej od razu po zakupie obuwia. Aby impregnacja przyniosła oczekiwane rezultaty, musi być wykonana przy zastosowaniu odpowiednich produktów pielęgnacyjnych (koniecznie dopasowanych do typu skóry). Impregnacji mogą być poddawane tylko czyste i suche buty. 

Odpowiednia pielęgnacja obuwia jest bardzo ważna. To właśnie ona, odpowiednio dopasowana do charakteru materiału, z jakiego wykonano buty, pozwala na dłużej zachować ich estetyczny wygląd i wygodę użytkowania.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Czy warto używać kosmetyków antysmogowych?

Następny post

Błędy modowe, które każdy z nas kiedyś popełnił