Zadbaj o swoje zdrowie – rzuć palenie

Adam Dotal
Choć świadomość szkodliwości palenia w społeczeństwie jest coraz większa, to jednak w dalszym ciągu wiele osób nie jest w stanie skutecznie walczyć z nałogiem. Nikotyna ma negatywny wpływ nie tylko na organizm, ale również na wiele innych sfer życia codziennego.

W Polsce z uzależnieniem od nikotyny zmaga się aż 8 milionów osób, co jest dość alarmującym wynikiem. Choć świadomość szkodliwości palenia w społeczeństwie jest coraz większa, to jednak w dalszym ciągu wiele osób nie jest w stanie skutecznie walczyć z nałogiem. Nikotyna ma negatywny wpływ nie tylko na organizm, ale również na wiele innych sfer życia codziennego. Czy można skutecznie rzucić palenie, zachowując tym samym dobre zdrowie? Jak skutecznie zwalczyć potrzebę sięgnięcia po wyroby nikotynowe? 

Źródło: shutterstock.com

Dlaczego warto rzucić palenie? 

Palenie to okropny nałóg, który im dłużej trwa, tym większe spustoszenie w organizmie może zasiać. Dlatego warto zmobilizować się i dołożyć wszelkich starań (choć nie zawsze będzie to łatwe), by wygrać z chęcią zapalenia. Co ważne, organizm już w chwili porzucenia nikotyny rozpoczyna stopniowy proces regeneracji. 

Dzięki porzuceniu nałogu nikotynowego:

  • zmniejsza się ryzyko zawału serca i zachorowania na chorobę niedokrwienną serca,
  • zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu, 
  • poprawia się krążenie,
  • polepsza się kondycja fizyczna, 
  • ustępuje kaszel i duszności (z czym często zmagają się wieloletni palacze),
  • istnieje mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na raka (jamy ustnej, przełyku, krtani, płuc).

Czy można skutecznie rzucić palenie?

Rzucenie palenia często nie jest łatwe, co nie oznacza jednak, że jest niemożliwe do osiągnięcia. Ważne są przede wszystkim chęci. Bez silnej motywacji ciężko będzie osiągnąć sukces, tym bardziej że porzucenie nałogu nikotynowego wymaga mnóstwa samozaparcia. Dodatkowo warto zmienić swoje codzienne nawyki – to może znacząco ułatwić rzucenie palenia. Dlaczego? Otóż papieros dla większości osób stanowi część pewnego rytuału, przyzwyczajenie. Z tego też powodu warto nieco zmodyfikować swoje przyzwyczajenia, aby każda kawa, przerwa w pracy, obiad itp. nie wiązały się z zapaleniem papierosa. 

Źródło: californiacancerassociates.com

Rzucenie palenia w codziennej rutynie może być bardzo trudne, szczególnie przy braku czasu i cierpliwości. Być może najlepszym czasem na podjęcie próby zerwania z nałogiem będzie okres letni. W czasie wakacji, kiedy to znacznie łatwiej będzie można się skoncentrować na porzuceniu tego niszczącego zdrowie i urodę nałogu. 

Oczywiście żadna metoda rzucania palenia nie będzie skuteczna, jeżeli zabraknie motywacji. W tym przypadku same względy zdrowotne mogą okazać się niewystarczające (tym bardziej, że na każdej paczce papierosów znajduje się ostrzeżenie o szkodliwości palenia).  Istnieje jeszcze przynajmniej kilka innych czynników przemawiających za tym, że należy przestać palić jak najszybciej. Jednym z nich są pieniądze. Przeciętny palacz wypala około paczki dziennie, co kosztuje przynajmniej 15-20 zł. Jak łatwo można obliczyć, miesięczne wydatki na nałóg sięgają kilkuset złotych, które oszczędzając, można przeznaczyć na inne, bardziej zdrowe przyjemności. Dodatkowo zmniejszą się wydatki na dentystę czy gumę do żucia i odświeżacze do ust, przez wielu palaczy stosowane w dużych ilościach.

To jednak nie koniec. Szukając motywacji do zerwania z papierosami, warto mieć na uwadze, że pozbycie się nałogu pozwala na odzyskanie smaku i węchu (często palacze nie są nawet świadomi ich utraty), uniknięcie żółtych palców czy szarej, pozbawionej blasku i elastyczności cery.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Obniż ciśnienie krwi dzięki odpowiednim ćwiczeniom

Następny post

Pierwszy garnitur