Obniż ciśnienie krwi dzięki odpowiednim ćwiczeniom

Igor Borowski
Nadciśnienie tętnicze jest chorobą, w której ciśnienie tętnicze przekracza 140/90 mm Hg. Rozpoznanie choroby jest proste – wystarczy regularnie wykonywać pomiary przy pomocy ciśnieniomierza. Jeżeli w ciągu co najmniej kilku dni ciśnienie będzie wykraczało poza dopuszczalne normy, należy jak najszybciej zgłosić się z tym problemem do lekarza. 

Nadciśnienie jest dziś dość powszechnie występującą chorobą, dotykającą znaczną część dorosłego społeczeństwa. Niestety, pomimo wielu badań dziś tylko w nielicznych przypadkach można znaleźć źródło problemu.  Istnieją jednak pewne sposoby na obniżenie ciśnienia niezależnie od tego, co przyczyniło się do jego podwyższenia. Nie są to wcale leki. W wielu przypadkach również skuteczne będą ćwiczenia fizyczne i zmiana stylu życia. 

Źródło: shutterstock.com

Kiedy mówimy o nadciśnieniu? 

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą, w której ciśnienie tętnicze przekracza 140/90 mm Hg. Rozpoznanie choroby jest proste – wystarczy regularnie wykonywać pomiary przy pomocy ciśnieniomierza. Jeżeli w ciągu co najmniej kilku dni ciśnienie będzie wykraczało poza dopuszczalne normy, należy jak najszybciej zgłosić się z tym problemem do lekarza. 

Wpływ aktywności fizycznej na redukcję ciśnienia

Jeszcze do niedawna wielu specjalistów osobom zmagającym się z nadciśnieniem tętniczym zalecało ćwiczenia aerobowe, czyli po prostu spacery, bieganie, jazdę rowerem czy pływanie. W przypadku osób, które mają wysokie ciśnienie (ale jeszcze nie jest to kliniczne nadciśnienie)polecane są często ćwiczenia oporowe – najpopularniejsze to pompki, przysiady czy podnoszenie ciężarów. 

Naukowcom zależało jednak na tym, by znaleźć jak najwięcej możliwości ćwiczeń dla osób, które zmagają się ze zbyt wysokim ciśnieniem. Badania te szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wśród pracowników naukowych Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Australii, którzy postanowili sprawdzić, jaki wpływ na pacjentów z nadciśnieniem będą miały ćwiczenia izometryczne, które dotychczas nie były wskazane do wykonywania przez osoby zmagające się z tą chorobą. 

Czym są ćwiczenia izometryczne i jak wpływają na obniżenie ciśnienia? 

Ćwiczenia izometryczne często nazywane są również wzmacniającymi, opierającymi się przede wszystkim na siłowej pracy mięśni. W treningu izometrycznym najważniejsze jest napinanie mięśnia bez zmiany jego długości. Stosowane są tu przede wszystkim ćwiczenia statyczne, a nacisk należy kłaść nie na siłę czy ilość i tempo powtórzeń, a na technikę ich wykonywania. 

Źródło: bodybuilding.com

Choć wielu specjalistów nie zaleca ćwiczeń izometrycznych dla osób ze zdiagnozowanym nadciśnieniem (według nich powinny być wykorzystywane wyłącznie jako środek profilaktyczny u osób z normalnym ciśnieniem tętniczym), to jednak fizjolodzy sportowi Harrison Hansford i dr Matthew Jones postanowili obalić tę teorię. Według nich takie ćwiczenia bardzo często mogą być równie skuteczne w leczeniu nadciśnienia, jak środki farmakologiczne. Według nich, aby uzyskać zamierzone efekty wcale nie trzeba długo i intensywnie ćwiczyć. Wystarczy krótki (około 12 minut) trening prowadzony nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Co ważne, nie jest to tylko sucha teoria i założenie, które nie zostało poparte stosownymi badaniami. Przeprowadzony został eksperyment z zastosowaniem urządzenia do ściskania w dłoniach. To pozwoliło wykazać, że ćwiczenia izometryczne odpowiednio dobrane i wykonywane nie tylko nie szkodzą, ale również pozwalają skutecznie leczyć objawy nadciśnienia tętniczego.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Czy można przygotować się do ojcostwa? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Następny post

Zadbaj o swoje zdrowie – rzuć palenie